22 Mayıs

Dün gece uyumadan önce sözlük okuyordum. “Absolütizm”e denk geldim. O da beni “Saltçılık”a götürdü.

saltçılık a. her şeyde salt olanı, kesinliği yeğleyen tutum ve davranış. 2 ruhb. zaman ve koşullara göre değişmeyen yasa, ilke ve gerçeklerin bulunduğunu öne süren görüş. 3 fels. kavram, kural ve ilkelerin saltlığını öne süren görüş. 4 saltıkçılık.

Sadece bu kadarı bile kendimi sorgulamaya itmişti. Peki saltık neydi?

saltık s. 1 hiçbir koşula, hiçbir sınırlamaya, denetime bağlı olmayan. fels. kendi başına var olan, hiçbir şeye bağlı olmayan, bağımsız.

Neydi kopan içimden bunları okurken bilmiyorum. Bağımsızlık kendime saygı duymam için ihtiyacım olan her şeydi. Özgürlüğümdü. Sorgusuz sualsiz sahip olduğum ve sonsuzluğuma dek sahip olmak istediğim her şeydi. Bundan kuşku duymadığımı fark ettiğimde bağımsızlıkla gelen hiçbir şeye bağlı olmama hali bile beni rahatsız etmedi. Çünkü biliyorum bağlı olmakla bağımlı olmak arasında fark vardır.

Ben değerlerime bağlıyım, kırmızı çizgilerime, siyahıma ve beyazıma oldukça bağlıyım, aileme ve bütün sevdiklerime de öyle. Ama bağımlı değilim. Bu tutumu geliştirmek bile zaman aldı. Yani bağlanalım ama kendimizi bağımlı kılmayalım. Dikkat tümüyle bu noktada kalsın. Issız adamlar, ya da ıssız kadınlar olmaya gerek yok özgür olmak için. Kendini bilmek ve tanımaya ihtiyaç var sadece.

Sevgilerimle,

Tules.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s