Üsküdar Bilim Merkezi

Bu gece size nasıl azdan çok olunur, çok güzel minik detaylarla anlatacağım.

Üsküdar Bilim Merkezi- Kasım 2018.JPG

Dün 5 Kasım, günlerden Pazar. Ve ben çalışıyordum. Ama belki de çalıştığım en güzel Pazarlardan biriydi.

Saat 12:30′ da Konya, Kocaeli, Bursa, Kayseri ve Elazığ’dan sonra Türkiye’nin 6. ve en büyüğü olacak olan İstanbul Üsküdar Bilim Merkezi açılışına katıldık.

Burası Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi olarak geçiyor. Ve İstanbul’da bir ilk. Havacılık, uzay, tıp, doğa bilimleri, finans, otomotiv genç kaşiflerin bilimin istedikleri her alanına ulaşabilecekleri ve eğitim görebilecekleri bir merkez. Bu yüzden benim de oldukça ilgimi çekti. Ve haberini yapmak da büyük bir keyifti.

Açılış konuşmaları başlamadan sergiye sunulmuş genç mucitlerin hazırladıkları bir çok bilim projesini inceledim. Projeler günlük hayatta karşılaştığımız sorunlar, ya da rahatsızlıklara çözüm üreten cinsten olunca benim gibi fen ağırlıklı projelere ilgi duymayan birinin bile haylice konsantre olmasını sağladı.

Size benim en çok dikkatimi çeken birkaç projeden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki adına “Pota Kabusu” dedikleri eğlence merkezlerindeki ufak basketbol potalarına benzer projeydi. Şaşılık ve benzeri göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan prizmatik camlardan yola çıkan projede potanın yanında bulunan gözlüğe benzer merceği deneyenlerin gözüne tutması bekleniyor ilk aşamada. Sonra ise potaya en az on beş atış yapılmasını. Mercekleri gözünüze tutarken atış yapmak bir hayli zor. Ancak sonrasında mercekleri bırakıp bir daha atış yapıldığında görüşün değişmemişçesine atış yapmanın ilk atışlarda hala zor oluşu, prizmatik camların farklı noktalarında görülen isimlerin gözlüğün çıkarılmasıyla aynı noktada algılanmasıyla, görme duyusu ilke hafıza arasındaki ilişkiyi gençlere öğreten detaydan geliyor.

Pota Kabusu.JPG

Bir diğer ilgi çeken proje ise “Sarkaç Dalgası”ydı. Bu düzenekte pirinç topların aynı anda sallanmasını sağlayamaya çalışmak gerekiyordu. Ancak amaç gençlerin basit harmonik hareket adı verilen yay ve sarkaç gibi geri çağırıcı kuvvete sahip aygıtların salınım hareketini anlamalarını sağlamaktı. Düzenekte aynı hacim ve kütleyle salınıma başlayan sarkaçlar uzunlukları farklı oldukları için farklı salındıklarını gözlemleyebiliyordun. Böylelikle günlük hayatta belki de her gün kullandığımız köprülerin salınım hareketini bu düzenekle gözlemleyebildik.

sarkac3a7-dalgasc4b1.jpg

Başka hoşuma giden bir proje ise “Kadife Eller” adlı duyu organlarımız ile sinir sistemi arasındaki iletişimi hissedebildiğimiz düzenekti. Bu düzeceğe gözlerimi kapatıp ellerimle dokunduğumda gerçekten de deri yüzeyinde bulunan duyarlı bir çok reseptörün görevini daha iyi anlayabildim. Reseptörler basınç, gerilim ve titreşime duyarlı. Beyin bu duyuları birleştirerek nesneleri anlamlandırmaya çalışıyor. Ancak daha önce yabancı olduğu bir nesneye dokunduğunda beyin bunu tam olarak anlamlandıramıyor. Ve tuhaf bir his oluşuyor. Sanki şeftali ya da kiviye dokunurmuş gibi. Bu düzenekle de bunu gözlemledim.

Kadife Eller.JPG

Bütün projeleri inceledikten sonra açılış konuşmalarını dinledim.

Üsküdar Bilim Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji takımının işbirliği ve büyük emekleriyle gerçekleşmiş bir proje. Ve Bakan Mustafa Varank konuşmasında açılışı yapılan merkezin ilk etabıyla bilimin beş dalında her gün bin öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye sahip olduğundan bahsetti. Ve merkezin temel amacının bütün çocuk ve gençlerimizi bilim ve teknolojiye teşvik etmek, bilimi sevdirmek ve gelişimcilik ruhunu geliştirmek olduğunu özellikle belirtti.

Bu kadarı özeldi. Güzeldi. Severek haber yaptım. Duygulanarak yaptım. Gerçekten Türkiye için adım atarak yaptım.

İçimde bilmeye dair hep bir özlem. Paylaşalım istedim.

Sevgilerimle,

Tules.

 

 

1 Yorum

  1. Yazınız o kadar ilgi çekiciydi ki, merakla ve zevkle okudum. Ben de fen alanıyla pek ilgili değilim. Ama böyle gelişmeleri duyduğum da hem seviniyor hem de bir o kadar merakla izliyorum – okuyorum. Ellerinize sağlık. Bilinçli ve zeki nesiller büyütme dileğiyle..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s